Patríte k tým rodičom, ktorí nahliadajú na výchovu dieťaťa z praktickej stránky a snažia sa v živote rozvíjať všetky jeho potrebné zručnosti? Hľadáte jednoduché a efektívne spôsoby, ako nasmerovať energiu svojho dieťaťa vhodným smerom a maximalizovať jeho inteligenciu?
Existujú praktické spôsoby, ako rozvíjať myseľ dieťaťa, jeho rozum a kreativitu. Dá sa to dosiahnuť najmä zapojením dieťaťa do každodenných aktivít, pretože ak dieťa dostáva rôzne životné skúsenosti a vykonáva rôzne činnosti, jeho mozog sa vyvíja. Dotyk, čuch, zrak, sluch a chuť tiež prispievajú k rozvoju mozgu.
Preto je od útleho veku potrebné venovať sa detským pocitom, ktoré mu pomôžu identifikovať a rozlíšiť veci okolo neho. Rozvoj kognitívnych a motorických schopností dieťaťa vám pomôže rozvíjať jeho myseľ a rýchle schopnosti.
Zvážte preto niekoľko praktických rád, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu stať sa inteligentným.
1. Vyhnite sa televízii
Pediatri zdôrazňujú, že rodičia by nemali dovoliť malým deťom sledovať televíziu. Ak dieťa trávi veľa času sledovaním televízie, neprispieva to k normálnemu vývoju jeho mozgu. Skôr znižuje kognitívne schopnosti dieťaťa a zaberá čas potrebný na jeho duševný vývoj.
Preto by ste svojmu dieťaťu nemali dovoliť pozerať sa na televíziu, namiesto toho ho nasmerovať na iné myšlienky alebo aktivity, ktoré si vyžadujú fyzické alebo duševné úsilie. Jednoduchá futbalová hra na dvore, či pekné autá na diaľkové ovládanie rozvinú koordináciu dieťaťa a interakciu s rovesníkmi.
2. Častejšie komunikujte s vaším dieťaťom
Vedci tvrdia, že neustála interakcia s dieťaťom môže významne zvýšiť rozvoj jeho mozgu. Keď objímate dieťa, hrajte sa s ním a ukážte mu svoju lásku, jeho mozog sa tým lepšie vyvíja.
Keď komunikujete s dieťaťom a posilňujete s ním emocionálne spojenie, prispieva to zasa k rozvoju jeho myslenia. Dieťa sa tiež vďaka tomu cíti sebaisto a bezpečne, bez ohľadu na to, či je vo vašom náručí, na modernej elektrickej motorke pre deti alebo obyčajnej hojdačke.
3. Dojčenie do dvoch rokov
Psychologické štúdie naznačujú, že dlhšie dojčené deti majú vyššie IQ ako ich rovesníci, ktorí prešli skôr na normálnu stravu. Dojčiť dieťa od narodenia do šiestich mesiacov veku je nutné. Pediater však môže odporúčať, aby ste svoje dieťa dojčili až do dvoch rokov, zatiaľ čo stravu dopĺňate ďalšími zdravými a výživnými potravinami.
4. Hudba môže rozvíjať pamäť dieťaťa, pozornosť a schopnosť učiť sa
Štúdie ukazujú, že počúvanie hudby môže predĺžiť obdobia, počas ktorých je dieťa schopné udržať pozornosť, a tiež rozvíjať jeho pamäť.
Keď naučíte vaše dieťa hrať na hudobný nástroj, dobre si rozvinie pocit rytmu. Učenie hudby pomáha dieťaťu tiež lepšie vnímať čas a priestor, čo mu bude nepochybne užitočné v neskoršom živote. Vedci odporúčajú začať s nástrojom, ako je klavír, alebo sláčikové husle.
5. Čo najskôr predstavte dieťaťu knihy
Nikdy nie je príliš skoro „zasvätiť“ dieťa do sveta kníh. Aj vtedy, keď má len pár mesiacov, vaše čítanie z nich prospeje. Hovorte však dostatočne nahlas, aby vás dieťa mohlo počuť, postupujte podľa správnej výslovnosti a usporiadania slov. Keď je dieťa staršie, môžete mu ukázať knihy so zaujímavými obrázkami, čítať mu rozprávky a detské básne. To zvýši jeho slovnú zásobu a dá predstavu o svete okolo neho.
Text: PR, foto: unsplash.com